logo-eholandia

Ogłoszenia Holandia, Praca Holandia, Wiadomości Holandia

Eholandia.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Chcesz się zareklamować na naszej stronie? Skontaktuj się z nami, a otrzymasz wszelkie informacje.

Kontakt

eHolandia

Masz jakieś pytanie? Napisz do Nas wiadomość, a postaramy się odpisać tak szybko jak to możliwe.

kontakt@eholandia.pl
Podatki i świadczenia

Przerejestrowanie auta w Holandii

Przerejestrowanie auta w Holandii Wiele osób przyjeżdżających do Holandii błędnie myśli o kwestiach podatkowych związanych z posiadaniem auta na polskich tablicach. I tak w Holandii jest podatek drogowy MRB, o którym więcej przeczytasz tutaj, oraz podatek od aut sprowadzonych z zagranicy BPM. Przerejestrowanie auta w Holandii jest obowiązkowe. Tutaj ubezpieczysz najtaniej swoje auto – kliknij […]


 • 2021-08-12
 • 10:16

Przerejestrowanie auta w Holandii

Wiele osób przyjeżdżających do Holandii błędnie myśli o kwestiach podatkowych związanych z posiadaniem auta na polskich tablicach. I tak w Holandii jest podatek drogowy MRB, o którym więcej przeczytasz tutaj, oraz podatek od aut sprowadzonych z zagranicy BPM. Przerejestrowanie auta w Holandii jest obowiązkowe. Tutaj ubezpieczysz najtaniej swoje auto – kliknij i sprawdź.

Podatek MRB czy obowiązkowy?

Podatek MRB jest obowiązkowy, ale przez pierwsze 3 miesiące nie musisz go opłacać. Po upływie 3 miesięcy należy opłacać auto, ale jeśli nie jesteś zameldowany na własne ryzyko możesz tego podatku nie opłacać. Z podatku BPM zwolnione są osoby jeśli:

 • Samochód jest częścią Twojego dobytku, który zabierasz ze sobą z Polski do Holandii.
 • Używasz samochodu w Holandii w taki sam sposób, jak robiłeś to do tej pory w Polsce (np. dojazd do pracy i wyjazdy rekreacyjne)
 • Byłeś i jesteś właścicielem samochodu od co najmniej 6. miesięcy przed przeprowadzką do Holandii.

PRZYDATNE LINKI W HOLANDII

Przerejestrowanie auta w Holandii – jak to zrobić?

Jeśli chcesz przerejestrować swoje auto w Holandii, musisz wiedzieć, że ten proces może być trochę skomplikowany. W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jak to zrobić, abyś mógł cieszyć się swoim pojazdem na holenderskich drogach.

Czym jest przerejestrowanie auta?

Przerejestrowanie auta to zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu. Może to być konieczne w przypadku sprzedaży samochodu, importu z innego kraju lub zmiany miejsca zamieszkania. W Holandii proces ten jest trochę bardziej skomplikowany niż w innych krajach, ale wciąż możliwy do wykonania.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Przede wszystkim będziesz potrzebować oryginalnego dowodu rejestracyjnego (kentekenbewijs) i dowodu osobistego. Jeśli samochód został sprowadzony z innego kraju, będziesz także potrzebował dokumentu potwierdzającego jego legalne pochodzenie (COC – Certificate of Conformity). W przypadku sprzedaży samochodu, będzie potrzebna umowa kupna-sprzedaży.

Krok po kroku – jak przerejestrować auto w Holandii

 1. Umów się na wizytę w urzędzie ds. rejestracji pojazdów (RDW) przez internet lub telefon.
 2. Przyjdź na umówioną wizytę w RDW i dostarcz wymagane dokumenty.
 3. Zostanie przeprowadzone badanie techniczne pojazdu.
 4. Otrzymasz nowe tablice rejestracyjne i dokument rejestracyjny.
 5. Zarejestruj ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu.
 6. Zapłać wymagane opłaty rejestracyjne.

Jakie są koszty przerejestrowania auta?

Koszty rejestracji samochodu w Holandii są dość wysokie. Musisz liczyć się z opłatą rejestracyjną w wysokości 39,10 euro oraz dodatkową opłatą w wysokości 9,98 euro za nowe tablice rejestracyjne. Ponadto, musisz opłacić podatek od auta (bpm), który jest obliczany indywidualnie dla każdego pojazdu.

Czy mogę przerejestrować auto samodzielnie?

Tak, możesz przerejestrować auto samodzielnie, ale jeśli nie mówisz płynnie po holendersku, może to być trochę trudne. W takim przypadku warto poprosić o pomoc tłumacza lub skorzystać z usług pośrednika.

Czy mogę zarejestrować auto bez holenderskiego adresu zamieszkania?

Nie, aby zarejestrować auto w Holandii, musisz mieć holenderski adres zamieszkania.

Proces przerejestrowania auta w Holandii.

Krok po kroku zaczerpnięty z instrukcji opisanej w Polisa.nl

 • 1. Zwolnienie z płacenia podatku BPM.

Jeśli po przyjeździe do Holandii chcesz zostać na dłużej niż 3. miesiące, z pewnością powinieneś wystąpić do urzędu podatkowego o zwolnienie z płacenia BPM (Vrijstelling BPM) – podatku od pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Formularz znajdziesz na stronie urzędu, trzeba go pobrać i przesłać do urzędu podatkowego.

 • 2. Techniczne sprawdzenie pojazdu.

Gdy już zostaniesz zwolniony z płacenia podatku BPM, trzeba umówić się na sprawdzenie techniczne pojazdu, w jednej z lokalnych stacji RDW (Dienst Wegverkeer). APK to po prostu holenderski przegląd auta, po którym dowiesz się wszystkiego na temat stanu technicznego. Posiadanie ważnego przeglądu pozwoli Ci ubezpieczyć auto.

Do rejestracji auta potrzebujesz:

– Dokumentu z urzędu podatkowego – zwolnienia z płacenia podatku BPM
– Oryginalny dowód rejestracyjny Twojego samochodu (z Polski)
– Ważny dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy
– Dokument zameldowania, który możesz otrzymać z gminy lub miasta w którym mieszkasz
– Przegląd techniczny pojazdu uzyskany od mechanika zrzeszonego w RDW

Podczas rejestracji, RDW zatrzyma Twój oryginalny dowód rejestracyjny, w takiej sytuacji radzimy zrobić sobie kopię. Procedura rejestracji samochodu potrwa do 5. dni roboczych. Samochód w tym czasie będzie zarejestrowany w holenderskiej bazie numerów rejestracyjnych. Następnie zostanie wydany holenderski dowód rejestracyjny w formacie karty kredytowej.

Następnie drogą pocztową zostanie wysłany Ci specjalny kod. To właśnie on będzie Ci potrzebny przy ewentualnej sprzedaży – zachowaj go i nie zgub!

 • 4. Holenderskie tablice rejestracyjne

Jeśli otrzymałeś zaświadczenie o rejestracji z RDW, niewątpliwie musisz wyrobić tablice rejestracyjne u certyfikowanego producenta tablic rejestracyjnych.

5. Ubezpieczenie samochodu

Ostatnim krokiem będzie wybranie ubezpieczyciela auta. Możesz wybrać Polisa.nl, która ma polskojęzyczną obsługę lub sprawdzić w porównywarce oferty innych ubezpieczalni pod tym linkiem.

Przerejestrowanie auta w Holandii, wygląda trochę na skomplikowaną czynność, ale wszystko zazwyczaj przechodzi sprawnie i bez problemów.

Zakup auta w Holandii, co potrzeba?

Jeżeli planujesz zakup auta w Holandii i nie chcesz go przerejestrować na polskie tablice, to musisz posiadać zameldowanie. Jeśli już je posiadasz, to zanim zakupisz auto, musisz wziąć ze swojego Gemeente dokument o nazwie: uittreksel brp. Opłata za taki dokument mieści się w okolicach 10€. Posiadając ten dokument, przedstawiasz go sprzedawcy auta i jeśli decydujesz się na zakup, to w zasadzie on załatwia praktycznie wszystko. Ty musisz jedynie wybrać się do najbliższego RDW i przedstawić im takie dokumenty:

 • Tenaamstellingsbewijs
 • Overschrijvingsbewijs
 • Dowód tożsamości

Jeśli posiadasz holenderski dowód osobisty, to możesz załatwić to wszystko w każdym punkcie PostNL. Opłata za to wszystko wynosi 10€ i zajmuje 5-10 minut. Jeśli wszystko masz już załatwione w RDW, to udajesz się z otrzymanymi dokumentami z powrotem do sprzedawcy i teraz wystarczy jeszcze kupić ubezpieczenie. Bez zakupu ubezpieczenia, nie dojdzie do sprzedaży auta. Ubezpieczenie najlepiej dokonać poprzez independer, ponieważ mają najlepsze oferty ubezpieczycieli.

Kliknij i znajdź najlepsze ubezpieczenie TUTAJ.

Przeczytaj także:

Rejestracja samochodu w Holandii bez zameldowania

Rejestracja samochodu w Holandii

. . .

avatar

Administracja eHolandia.pl


Dodaj komentarz