Jaki kraj ma żółte tablice rejestracyjne
Jaki kraj ma żółte tablice rejestracyjne

Jaki kraj ma żółte tablice rejestracyjne

Jaki kraj ma żółte tablice rejestracyjne

Każdy kraj na świecie posiada swoje unikalne tablice rejestracyjne. Niektóre z nich są kolorowe, inne bardziej stonowane, ale czy zastanawialiście się kiedyś, który kraj może mieć żółte tablice rejestracyjne? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tej kwestii i dowiemy się, jakie państwo może pochwalić się tym nietypowym kolorem tablic. Tablice rejestracyjne, choć wydają się być tylko zwykłymi numerami na tle samochodu, mają swoje znaczenie i historię. Każdy kraj ma swoje przepisy i tradycje dotyczące kolorów i wzorów tablic rejestracyjnych. Dlatego właśnie możemy znaleźć tak wiele różnorodności w tej kwestii.

Praca w Holandii

Jakie kraje na świecie mają żółte tablice rejestracyjne?

Nie wszystkie tablice rejestracyjne na świecie są białe, bardzo dużo krajów posiada żółte. A jakie to dokładnie kraje? Żółte tablice rejestracyjne posiadają takie kraje jak: Holandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Gibraltar, Izrael, Kolumbia, Surinam, Algieria, Tanzania, Madagaskar, Kenia, Namibia, Botswana, Zambia, Burundi.

Tablice rejestracyjne w Europie

Wygląd tablic rejestracyjnych pojazdów w Unii Europejskiej został ujednolicony w 1998 roku.
Jako modele wykorzystano tablice wprowadzone kilka lat wcześniej z Portugalii, Irlandii i Niemiec.
Pisanie czarną czcionką na tablicy i niebieskim polem po lewej stronie jest teraz standardem.
Kod kraju wydającego tablicę rejestracyjną musi odpowiadać Międzynarodowemu kodeksowi pojazdów silnikowych, a flaga tego kraju lub jego UE musi być umieszczona na niebieskim tle. Znaki odpowiadające wzorowi UE pojawiły się w Polsce w 2000 roku. W tamtym czasie znajdowało się tam niebieskie pole z biało-czerwonymi flagami i kodem PL. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej flaga narodowa została zastąpiona symbolami wspólnotowymi. Większość krajów w Europie dostosowała się do tego rozporządzenia i stosuje tablice jako podstawowy standard.

Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce – historia

Według pierwszych przepisów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku właściciele samochodów wydawali własne tablice rejestracyjne. Przepisy stanowią, że białe cyfry muszą znajdować się na czarnym tle. Pierwsze znormalizowane polskie tablice wprowadzono w 1922 roku.
Przód miał wymiary 490×145 mm i był jednorzędowy, natomiast tył miał dwa rzędy o wymiarach 375×245 mm. Na białym tle znajdują się czerwone litery i czarne cyfry. Z przodu pomiędzy nimi znajduje się czerwona linia.


W 1928 roku zmieniono wymiary paneli (555 x 145 mm z przodu i 440 x 275 mm z tyłu), ale kolor pozostał niezmieniony aż do 1937 roku. W roku 1937 nastąpiła zmiana w konstrukcji zamówionych paneli.
Od teraz samochody będą otrzymywały biały numer na czarnym tle, składający się z jednej litery (typ pojazdu) i 5 cyfr (charakterystyka województwa i powiatu). Jeszcze przed zakończeniem wojny w 1944 r. system z 1937 r. został zmodyfikowany poprzez wprowadzenie sześciu cyfr oznaczających miejsce rejestracji. Rozwiązanie to, z pewnymi modyfikacjami, obowiązywało do 1956 roku.


Od 1957 roku wydano czarne tablice rejestracyjne z białymi numerami, ale wprowadzono nowy system kodowania. Numeryczna charakterystyka województw i powiatów została zastąpiona dwuliterowymi kodami, podobnymi do systemu stosowanego obecnie. Oprócz znaku wyróżniającego znajdują się także 4 liczby podzielone na dwie pary oddzielone łącznikiem. W roku 1976 nastąpiły poważne zmiany w organizacji państwa. Ustanowiono podział administracyjny na 49 województw, znosząc powiaty.
Wymusiło to wprowadzenie nowego systemu rejestracji pojazdów. Tablice po tej dacie posiadają charakterystyczną dwuliterową literę wojewódzką wraz z dodatkową literą identyfikującą gminę.
Każdemu województwu przydzielono dwa wyróżniki, a w miarę wykorzystywania ich grup wprowadzano nowe. W 1996 roku dopuszczono także schemat: trzy litery – trzy cyfry i jedna litera, aby zwiększyć liczbę dostępnych kombinacji. System ten istniał do czasu wprowadzenia tablic rejestracyjnych według modelu europejskiego, czyli do 2000 roku.
W 1999 r. nową polską jednostkę administracyjną podzielono na 16 jednostek terytorialnych.
Na tablicach rejestracyjnych zaczęto używać symboli odpowiadających dużemu kodowi każdej tablicy rejestracyjnej. Przykładowo na Mazowszu samochody rejestrowano ze specjalnym znakiem stolicy województwa – Warszawą. Początkowo, jak wspomniano, nowe białe znaki miały polską flagę i kod PL na niebieskim tle. Po 2006 roku w miejscu flagi umieszczono europejskie gwiazdy. Od tego czasu kolory tablic rejestracyjnych zostały uzupełnione jedynie specjalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Sprawdź także 👉

Red light district Amsterdam ceny

Red light district Amsterdam ceny

Czerwona Latarnia w Amsterdamie to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie, które przyciąga uwagę …

Dodaj komentarz