Obostrzenia w Holandii

Obostrzenia w Holandii

Obostrzenia w Holandii od 8 sierpnia wchodzą nowe dotyczące podróżujących. Jeżeli podróżujesz z kraju oznaczonym na zielono (Polska należy), nie musisz mieć wykonanego testu. Podróżujący z krajów takich jak Belgia, Hiszpania, Irlandia, Malta, Portugalia, czyli oznaczone kolorem żółtym mają obowiązek okazać dowód pełnego zaszczepienia lub negatywny wynik testu PCR (wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy) lub testu antygenowego (wykonany nie później niż na 24 godziny przed przyjazdem) posługując się aplikacją CoronaCheck czy DCC (Digital Covid Certificate).

Najważniejsze zmiany od 26 czerwca

W większości miejsc od 26 czerwca nie trzeba już nosić maseczek ochronnych. Możesz iść do supermarketu lub na zakupy do centrum sklepowego bez zakładania maseczki. Pamiętaj o zachowaniu 1,5 m odległości.

W muzeach, kinach, teatrach obowiązuje zachowanie 1,5 m odległości.

W zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych obowiązek noszenia maseczki przestaje obowiązywać. Fryzjer i kosmetyczka muszą jednak rejestrować swoich klientów.

Sprzedaż napojów alkoholowych jest dozwolona po godz. 22-giej. Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych po godzinie 22-giej zostaje zniesiony.

Gdzie obowiązek maseczek pozostaje?

Na lotniskach, dworcach kolejowych, autobusowych, na przystankach i w transporcie publicznym maseczki wciąż obowiązują.

Od 8 sierpnia obostrzenia w Holandii:

  • Osoby, które uzyskały wynik pozytywny, nie mogą podróżować do Holandii.
  • Podróżni, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub wyniku testu, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 95 euro. Rząd zapowiada wyrywkowe kontrole na granicy.

W dniu przyjazdu i pięć dni później zaleca się również wykonanie (samo)testu. Ta zasada nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Po przyjeździe z Polski
Od 30 lipca władze Holandii zalecają przyjeżdżającym z krajów „zielonych” np. z Polski, by zaraz po przyjeździe, przed pójściem do pracy czy do szkoły dokonać szybkiego autotestu antygenowego (zelftest COVID-19). Test ten można zakupić w aptece czy supermarkecie (cena ok. 3 euro).
W przypadku symptomów koronawirusa lub jeśli test jest pozytywny powinniśmy się udać do lokalnego oddziału Gminnego Inspektoratu Sanitarnego (GGD).

Wszystkie aktualne informacje znajdziesz również na oficjalnej stronie UE pod tym linkiem.
Zobacz także podatki i świadczenia w Holandii.

Sprawdź także 👉

Polskie filmy w Holandii

Polskie filmy w Holandii

Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

Dodaj komentarz