Minimalna stawka godzinowa w Holandii 2024
Minimalna stawka godzinowa w Holandii 2024

Minimalna stawka godzinowa w Holandii 2024

Minimalna stawka godzinowa w Holandii 2024

W Holandii co pół roku zmieniana jest minimalna stawka godzinowa. Dzieje się to zawsze od 1 stycznia oraz kolejny termin zwiększenia stawki to 1 lipca. Jaka zatem będzie nowa minimalna stawka godzinowa w Holandii w 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 roku minimalna stawka godzinowa w Holandii będzie wynosiła 13,27€ jest to dość duży wzrostu w porównaniu do poprzedniej, ponieważ wzrośnie ona aż o 15,29%. Jest to duży skok i z pewnością zniknie bunt i niezadowolenie, że za 11€ nikt nie będzie pracował. Oczywiście inflacja również wzrosła, co przełożyło się na aż tak wysoki skok zarobków. Co najważniejsze poprzednie wyliczenia stawki godzinowej brutto były brane pod uwagę uwzględniając najniższą miesięczną czy tygodniową stawkę. Od nowego roku pojęcie miesięczna minimalna stawka staje się już nieaktualne. Nie będzie już także przeliczenia względem przepracowanych godzin na umowie jak było dotychczas, gdzie przykładowo przy przepracowanych 36 godzinach na tydzień stawka była inna w porównaniu do przepracowanych 40 godzin. Teraz jest to jednolita minimalna stawka godzinowa w Holandii 13,27€. Wielu tych co pracowało poniżej 40 godzin może czuć się poszkodowanych, bo mieli minimalnie wyższe stawki godzinowe względem tych co pracowali 40 godzin. Dlatego rząd holenderski wprowadził podwyższenie aż o ponad 15% co wyjdzie tylko i wyłącznie na naszą korzyść.

Jak to wygląda również dla stawek wiekowych?

Od 1 stycznia 2024 r. jednolita ustawowa godzinowa stawka minimalna brutto wyniesie dla pracowników:

  • w wieku 21 lat i starszych – 13,27 euro,

dla pracowników:

  • w wieku 20 lat – 10,62 euro,
  • w wieku 19 lat – 7,96 euro,
  • w wieku 18 lat – 6,64 euro.

Co jeszcze wpłynęło na te rewolucyjne zmiany?

Na te rewolucyjne zmiany jak podał rząd holenderski wpływ miały takie czynniki jak sprawiedliwość płac oraz eliminacja nierówności wynikające z różnic w liczbie przepracowanych godzin. Ważnym także czynnikiem były również obserwacje rządu holenderskiego na rynki płac w krajach Europy Wschodniej i Środkowej, gdzie płace także wzrastały. Dlaczego więc rząd holenderski tak bardzo kładzie nacisk na podwyższenie zarobków? Holandia chce nadal utrzymać tendencję atrakcyjnego kraju do zarobków dla pracowników z biedniejszych części Europy, ponieważ nie mogą dopuścić do ucieczki pracowników tymczasowych z racji, gdyż ogromna część holenderskiej gospodarki to pracownicy z poza Holandii. Wiązałoby się to z ogromnymi stratami oraz słabnącym budżetem państwa, co powodowałoby wstrzymaniem rozwoju i gospodarki.

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/minimumloon/bedragen-minimumloon/bedragen-minimumloon-2024

Sprawdź także 👉

Polskie filmy w Holandii

Polskie filmy w Holandii

Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

Dodaj komentarz