Święta w Holandii 2024 🌴☀️ – kiedy wypadają? Które są płatne?

Święta w Holandii 2024 🌴☀️ – kiedy wypadają? Które są płatne?

Holandia to kraj, który nie rozpieszcza swoich obywateli pod względem dni świątecznych wolnych od pracy. Ustawowo jest ich tam 10, lecz jedno święto Dzień Wyzwolenia przypada raz na 5 lat. Tylko osoby pracujące w administracji państwowej mogą liczyć na wolne co roku. Dla porównania w Polsce dni świątecznych wolnych jest 13.

PRZYDATNE LINKI W HOLANDII

Święta w Holandii będące dniami wolnymi od pracy w 2023 roku:

  • Nowy Rok (Nieuwjaar) – 1 stycznia 2023 r. (niedziela)
  • Wielkanoc (Pasen) – 9 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  • Poniedziałek Wielkanocny (Pasen) – 10 kwietnia 2023 r. (poniedziałek)
  • Dzień Króla (Koningsdag) – 27 kwietnia 2023 r. (czwartek)
  • Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag) – 18 maja 2023 r. (czwartek)
  • Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego (Pinksteren) – 28 maja 2023 r. (niedziela)
  • Zielone Świątki/Zesłaniu Ducha Świętego (Pinksteren) – 29 maja 2023 r. (poniedziałek)
  • I Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) – 25 grudnia 2023 r. (poniedziałek)
  • II Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) – 26 grudnia 2023 r. (wtorek)

Święta w Holandii: Tradycje i zwyczaje

Holandia jest krajem, który słynie z różnorodnych tradycji i zwyczajów związanych ze świętami. Od Sinterklaasa i jego pomocników po Boże Narodzenie i Sylwestra, Holandia oferuje wiele unikalnych i fascynujących sposobów na celebrowanie świąt. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najważniejszych i najciekawszych tradycji świątecznych w Holandii.

Sinterklaas: Holenderski Dzień Świętego Mikołaja

Hollenderski Dzień Świętego Mikołaja, zwany Sinterklaasem, jest obchodzony 6 grudnia. Sinterklaas jest postacią podobną do Świętego Mikołaja, ale ma swoje własne unikalne cechy. Na przykład, zamiast reniferów, Sinterklaas ma białego konia, a jego pomocnicy, zwanymi czarnymi Pietami, są ludźmi w czarnych strojach i perukach, którzy pomagają mu dostarczać prezenty do domów.

Boże Narodzenie: Święta dla całej rodziny

Boże Narodzenie jest ważnym świętem w Holandii, obchodzonym 25 i 26 grudnia. W tym okresie cała rodzina gromadzi się przy pięknie udekorowanym stole, aby cieszyć się tradycyjnymi holenderskimi potrawami, takimi jak kerststol (chleb bożonarodzeniowy), oliebollen (pączki) i appelflappen (placuszki z jabłkami). Wiele rodzin także zdobi choinki i wymienia prezenty.

Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest tradycyjnie przeznaczony na spędzenie czasu z rodziną. Wiele osób w Holandii idzie do kościoła na mszę, a wieczorem zajadają się pysznym jedzeniem i spędzają czas razem.

Drugi Dzień Bożego Narodzenia

Drugi dzień Bożego Narodzenia, zwany Tweede Kerstdag, to czas na wizyty u przyjaciół i rodziny oraz na odpoczynek po intensywnym pierwszym dniu świąt. Wiele osób w Holandii spędza ten dzień na świeżym powietrzu, chodząc na spacery lub jadąc na łyżwach.

Sylwester: Oliebollen i szampan

Sylwester w Holandii jest obchodzony w sposób podobny do innych krajów, ale z pewnymi unikalnymi zwyczajami. Na przykład, tradycyjnym holenderskim przysmakiem na Sylwestra są oliebollen, pączki z rodzynkami i cukrem pudrem. Wiele osób w Holandii świętuje Sylwestra na ulicach, gdzie organizowane są pokazy fajerwerków. Inni preferują spędzenie czasu w domu z rodziną lub przyjaciółmi, gdzie tradycyjnie otwierają butelkę szampana o północy.

Zimowe sporty: tradycyjna zabawa na lodzie

Podczas zimy w Holandii wiele osób bawi się na świeżym powietrzu, szczególnie uprawiając sporty zimowe, takie jak łyżwiarstwo, narciarstwo i snowboarding. Jednym z najbardziej popularnych tradycyjnych holenderskich sportów jest kolf, rodzaj gry w golfa, który jest grany na lodzie. Wiele miast w Holandii organizuje zimowe festiwale i wydarzenia, w tym pokazy akrobacji na lodzie i turnieje hokeja na lodzie.

Nowy Rok: Duże oczekiwania

Nowy Rok jest czasem na zastanowienie się nad przeszłością i ustanowienie nowych celów na przyszłość. W Holandii, podobnie jak w innych krajach, wielu ludzi postanawia zacząć nowy rok od świeżego startu, od nowych projektów lub nowych wyzwań. Niektórzy ludzie wykorzystują ten czas na odpoczynek po intensywnych świętach i na planowanie swoich wakacji na przyszły rok.

Często zadawane pytania

  1. Czy Sinterklaas jest podobny do Świętego Mikołaja? Tak, Sinterklaas to postać podobna do Świętego Mikołaja, ale ma swoje własne unikalne cechy.
  2. Jakie są tradycyjne holenderskie przysmaki na Boże Narodzenie? Tradycyjne holenderskie przysmaki na Boże Narodzenie to kerststol (chleb bożonarodzeniowy), oliebollen (pączki) i appelflappen (placki z jabłkami).
  3. Kiedy Sinterklaas przybywa do Holandii? Sinterklaas przybywa do Holandii 11 listopada i jego przyjazd obchodzony jest jako święto.
  4. Jakie są tradycyjne aktywności zimowe w Holandii? W Holandii tradycyjne aktywności zimowe to łyżwiarstwo, narciarstwo, snowboarding i kolf (gra w golfa na lodzie).
  5. Czy Sylwester w Holandii jest podobny do innych krajów? Tak, Sylwester w Holandii jest obchodzony podobnie jak w innych krajach, ale z pewnymi unikalnymi tradycjami, takimi jak jedzenie oliebollen i organizowanie pokazów fajerwerków na ulicach.

Święta w Holandii jak są płatne?

Praca w dni świąteczne w Holandii jest płatna, bez względu na to, jaką mamy umowę o pracę.
Za pracę w dzień ustawowo wolny od pracy powinniśmy otrzymać 200% wynagrodzenia.

Jeśli tego dnia nie pracujemy, powinniśmy otrzymać za ten dzień normalne wynagrodzenie, lecz w przypadku agencji sytuacja wygląda inaczej. Wszelkich informacji na ten temat musisz się dowiedzieć w swojej agencji, gdyż taka stosuje inną zasadę.

Pracodawca powinien wyliczyć stawkę za ten dzień na podstawie poprzedzających go 7 dni roboczych i wyliczyć średnią lub np. 7 poprzedzających go wtorków (jeśli święto wypada we wtorek).

Dni wolne od pracy w Holandii 2021 roku:

  • 1 stycznia – Nowy Rok (Nieuwjaar)
  • 4 kwietnia – Wielkanoc (Eerste Pasdag)
  • 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Tweede Paasdag)
  • 27 kwietnia – Dzień Króla (Koningsdag)
  • 5 maja – Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag)
  • 13 maja – Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag)
  • 23 maja – Zielone Świątki (Eerste Pinkstersdag)
  • 24 maja – Poniedziałek Zielonoświątkowy (Tweede Pinkstersdag)
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie (Eerste Kerstdag)
  • 26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Tweede Kerstdag)

Poniższe dni nie są dniami wolnymi od pracy. Wypadają one w:

Trzech Króli (Drie Koningen) 

  • Środa 6 stycznia 2021r. 

Walentynki (Valentijnsdag) 

  • Niedziela 14 luty 2021r.

1 maja Święto Pracy (Dag van de arbeid) 

  • Sobota 1 maja 2021r.

Dzień Matki (Moederdag)

  • Niedziela 9 maja 2021r.

Dzień Ojca (Vaderdag) 

  • 20 czerwca 2021r.

Święty Mikołaj (Sinterklaas) 

  • Niedziela 5 grudnia 2021r.

Wigilia nie jest dniem wolnym w Holandii. Natomiast pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia są wolne.

Święta i dni wolne od pracy w Holandii 2022 roku:

1. 1 styczeń-Nowy Rok (Nieuwjaarsdag)

  • Sobota rok 2022

2. Wielkanoc (Pasen)

  1. Niedziela 17 kwietnia i Poniedziałek 18 kwietnia 2022r.

3. Dzień Króla (Koningsdag)

  • Środa 27 kwietnia 2022r.

4. Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) 

  • Czwartek 5 maja 2022r.

5. Wniebowstąpienie (Hemelvaartsdag) 

  • Czwartek 26 maja 2022r.

6. Uroczystość Zesłania Ducha Świetego(inaczej Zielone Świątki) (Pinksteren) 

  • Niedziela 5 czerwca i Poniedziałek 6 czerwca 2022r.

7. Boże Narodzenie

  • Niedziela 25 grudnia i Poniedziałek 26 grudnia 2022r.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wielki Piątek – jak to wygląda w Holandii?

Wielki Piątek w Holandii prawnie nie jest dniem wolnym od pracy. Możesz złożyć wniosek o urlop i pracodawca nie będzie miał żadnego problemu z udzieleniem wolnego. Jeśli chodzi o okres świąteczny, to dniami wolnymi są Niedziela oraz Poniedziałek Wielkanocny. W 2022 roku wypadają one kolejno 17 i 18 kwietnia, są dodatkowo 100% jeśli będziesz tego dnia pracować.

Dzień Króla w Holandii

Koningsdag / Dzień Króla to główne święto narodowe w Holandii w związku z obchodami urodzin głowy państwa, obecnie króla Holandii Wilhelma Aleksandra.
Pierwotnie Königstag / Koningsdag to Prinzessinnentag / Prinsessedag, którego pochodzenie sięga roku 1885, kiedy księżniczka Wilhemina skończyła pięć lat 31 sierpnia.


Podczas tego wydarzenia gazeta Utrecht świętowała zabawą dla dzieci w miejscowym Parku Oranier Park. A urodziny księżniczki były świetną okazją do podkreślenia jedności ludu między monarchią a ludem.
Prinzessinnentag / Prinsessedag został przemianowany na Königinnentag / Koninginnedag kilka lat później, 23 listopada 1890, za króla Wilhelma III. (ojciec Wilhelminy) zmarł, a młoda Wilhelmina została królową, królową Emmą pod rządami swojej matki.


Pierwszy Dzień Prawdziwej Królowej obchodzony był przede wszystkim przez dzieci 31 sierpnia 1891 roku. W tym czasie Dzień Króla był jednocześnie ostatnim dniem wakacji szkolnych. 31 sierpnia 1902 r. święto miało zupełnie inne znaczenie, a Dzień Królowej stał się prawdziwym świętem ludowym, świętującym nie tylko urodziny królowej, ale także jej powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie, którą przeżyła (). dur plamisty)
We wrześniu 1948 roku córka Wilhelminy, królowa Juliana, doszła do władzy w Holandii i podobnie jak jej matka, 30 kwietnia obchodziła Dzień Królowej w swoje urodziny. W pierwszy Dzień Królowej Juliana i jej rodzina przywitali tłum Holendrów zebranych ze schodów zamku Soestdijk.


Za królowej Juliany Dzień Królowej stał się oficjalnym świętem, a święto stało się świętem narodowym społeczności.
Królową Julianę przejęła jej córka Beatrix. Królowa Beatrix urodziła się 31 stycznia na cześć swojej matki, postanowiła nie zmieniać daty Dnia Królowej i została 30 kwietnia. Do kontynuacji święta 30 kwietnia przyczynił się również fakt, że impreza odbyła się w plenerze. Styczeń to po prostu wada ze względu na niskie temperatury.
Największą zmianą w tym ważnym dniu królowej Beatrix była decyzja, że ​​to nie ludzie przyszli do jej królowej, ale ona sama.
Od 1981 roku, w Dzień Jej Króla, królowa Beatrix wraz z rodziną odwiedziła jedną lub dwie parafie w Holandii, starannie przygotowując różne atrakcje i pokazy na jej przybycie. Stare tańce, rękodzieła, spoty, piosenki.
Za panowania królowej Beatrix istniała też tradycja sprzedaży na ulicach towarów używanych, tzw. Walney Linek / Vrimarkt.
Ostatni Dzień Królowej odbył się w 2013 roku. 30 kwietnia 2013 roku, po wcześniejszej rezygnacji królowej Beatrix, jej najstarszy syn Willem Alexander objął tron, świętując Dzień Króla, jej urodziny 27 kwietnia.
Król Willem-Alexander wykonuje tę samą czynność co jego matka, z niewielkimi różnicami. W czasach Beatrix rodzina królewska odwiedziła kilka miejsc w Holandii w Dzień Królowej, ale król Willem Alexander świętował Dzień Króla tylko w jednym miejscu. Dlatego nie zapomnij obchodzić tego Święta w Holandii.

Sprawdź także 👉

Polskie filmy w Holandii

Polskie filmy w Holandii

Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

Dodaj komentarz