Mandaty w Holandii 2023
W artykule dowiesz się jak wysokie są mandaty w Holandii, jak ich unikać oraz czy przychodzą do Polski. W Holandii od 16 marca 2020 roku ograniczenie na wszystkich autostradach jest do 100 km/h, natomiast w godzinach 19:00 do 6:00 120 km/h a także na niektórych odcinkach 130 km/h.
Wysokość mandatów:
Teren zabudowany, teren niezabudowany i autostradę
- przekroczenie prędkości o 5 km/h: 35-32-30 euro
- przekroczenie o 10 km/h: 72-68-64 euro
- 15 km/h: 137-131-121 euro
- 20 km/h: 194-185-174
- 25 km/h: 263-248-232 euro
- 30 km/: 340-324-297 euro
Pozostałe typy wykroczeń podlegających mandatem:
- trzymanie w ręku telefonu komórkowego lub innego mobilnego urządzenia przez kierowcę podczas jazdy – 240 euro (należy uważać na odcinkach gdzie znajdują się kamery lub radiowóz)
- brak zapiętego pasa bezpieczeństwa – 140 euro
- przejazd na czerwonym świetle – 240 euro (jeśli na skrzyżowaniu są kamery lub przyłapie Cię policja, w pozostałych przypadkach nie ma ryzyka)
- zbyt duży hałas powodowany pracą silnika pojazdu – 390 euro
- brak tablic lub nieczytelne tablice rejestracyjne – 240 euro
- zatrzymanie na pasie awaryjnym autostrady bez bezwzględnej konieczności – 240 euro
- blokowanie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym (np. karetkom, straży pożarnej, autom policyjnym) – 240 euro
Mandaty związanych z dokumentem prawa jazdy:
- zniszczony/nieczytelny dowód rejestracyjny pojazdu – 45 euro
- prowadzenie pojazdu z przeterminowanym prawem jazdy – 95 euro
- nieczytelne/zniszczone prawo jazdy – 95 euro
- brak współpracy z policjantem oraz niewypełnianie poleceń funkcjonariuszy przeprowadzających kontrolę – 240 euro
Jak unikać mandatów?
Wiadomym jest, że należy przestrzegać wszelkich przepisów, ale dobrym narzędziem do unikania mandatów są aplikacje Waze, Nawigacja Google oraz najpopularniejsza w Holandii aplikacja flitsmeister. To właśnie ta ostatnia ma wszystkie aktualne informacje o radiowozach, rozstawionych fotoradarach czy odcinkowego pomiaru prędkości.
Czy mandaty w Holandii przychodzą do Polski?
Mandaty wystawione przez Policję wszystkie prędzej czy później przychodzą do Polski. Kiedyś mandaty były wysyłane raz bez żadnych upomnień i po 5 latach były przedawnione. Obecnie wszelkie mandaty niezapłacone zostają ponownie wysłane z większą kwotą za zwłokę, pierwsza jest 50% mandatu, kolejna 100% aż w finalnie zostaje to przekazane do ściągnięcia opłaty polskim organom. Mandaty wystawione za brak zapłaty za miejsce parkingowe zazwyczaj są wysyłane do Polski, ale tu już zazwyczaj nie ma kolejnych ponagleń.
Czy płacić mandaty?
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić każdy mandat, ponieważ w razie kontroli przez Policję będziesz zmuszony do jego uiszczenia funkcjonariuszowi. Wszystkie informacje o mandatach wystawionych przez Policję czy inne służby posiadające możliwość wystawienia mandatów są w bazie Policji. Także nawet ten niezapłacony za parking będzie widniał w bazie podczas kontroli i wtedy mogą się zacząć problemy jeśli ich nie opłacisz. Kary nawet sięgają do kilku tysięcy euro, więc lepiej się zastanowić czy nie lepiej opłacić je wszystkie systematycznie.
Mandat za używanie telefonu podczas jazdy
Jeżeli zauważysz, że zdjęcie które zostało zrobione z telefonem, a jest słabo widoczne, możesz się odwołać i zazwyczaj jeśli tak jest, to mandat pozostaje unieważniony. Dlatego zawsze walcz o swoje jeśli nie chcesz być stratnym.
Przydatne linki związane z motoryzacją w Holandii: