Wymiana prawa jazdy na holenderskie.
Wymiana prawa jazdy na holenderskie.

Wymiana prawa jazdy na holenderskie

Wymiana prawa jazdy na holenderskie.

Niewiele osób wie o tym, że przebywając w Holandii w pewnym momencie jest konieczność wymiany polskiego prawa jazdy na holenderskie. Nikt w Holandii o tym nie mówi, bo mało kto mieszka tu tak długo aby o tym mówić. Otóż prawo jazdy wydane na terenie UE/EFTA uprawnia do poruszania się w Holandii przez 15 lat. I to jest właśnie ten moment, że powinniśmy wymienić prawo jazdy na holenderskie, jeśli mieszkamy już tu tyle lat i mamy meldunek.

Zameldowanie i konieczność wymiany prawa jazdy

Prawo jazdy wydane w EU/ESWH po okresie gdy jesteśmy zameldowani w Holandii, należy koniecznie wymienić na prawo jazdy holenderskie. I w takim przypadku nie możesz prowadzić pojazdów na terenie Holandii posługując się zagranicznym prawem jazdy. Konieczne jest więc wymienienie tego prawka na holenderskie, zgłaszając się do swojego urzędu w gminie.

Wymiana polskiego prawa jazdy na holenderskie jak to wygląda?

Do wymiany zgłaszamy się do naszej gminy i musimy spełnić kilka ważnych punktów:

  • posiadać zameldowanie w Podstawowym Rejestrze Osób (BRP),
  • posiadanie ważnego zezwolenia na pobyt,
  • posiadać prawa jazdy pochodzącego z kraju należącego do UE/ESWH,
  • posiadanie ważnego prawa jazdy. Ważność europejskiego prawa jazdy może wygasnąć, ale wtedy trzeba przesłać oświadczenie organu wydającego, potwierdzające, że organ ten nie ma sprzeciwu wobec wydania holenderskiego prawa jazdy.

Jaki jest koszt wymiany prawa jazdy na holenderskie?

Wszystko zależy od tego jak szybko chcemy otrzymać nowe holenderskie prawo jazdy. Zazwyczaj koszt złożenia wniosku to 50 euro, ale możemy także dopłacić 30-40 euro i wtedy otrzymać dokument w przyspieszonym tempie. W Holandii można usłyszeć pewien mit, że podczas wymiany prawa jazdy należy wykonać ponownie egzamin. Oczywiście jest to nie prawda i żadnych egzaminów ani praktycznych ani teorii nie będziemy zdawać. My tylko wymieniamy ważny dokument, co ciekawe w UE wszystkie dokumenty prawa jazdy są takie same, więc wymiana bez powodu nie ma żadnego sensu.

Jak długo jest ważne holenderskie prawko?

W Holandii jak i w większości krajów Unii Europejskiej dokument prawa jazdy ważny jest przez 10 lat. Ważność jest związana z obecnymi dyrektywami w UE, która określa ważność na podstawie zdrowia i z tego powodu jest możliwość, że otrzymamy prawo jazdy na krótszy okres. Także z wiekiem okres ważności prawa jazdy w Holandii się skraca i zazwyczaj jest wydawane do 5 lat, a w niektórych przypadkach dostajemy zakaz ze względów zdrowotnych.

Nielimitowany internet, smsy i połączenia w Holandii za 20€
Najlepsza wyszukiwarka mieszkań w Holandii – darmowe konto
Najczęściej wybierane konto walutowe przez Polaków, najlepsze kursy wymiany walut
Najlepszy internetowy kantor walutowyNajtańsze laptopy, drukarki, monitory i akcesoria w Holandii
Karta Tankpas dla ZZP – darmowa wymiana oleju i wiele innych
Inwestuj w kryptowaluty na Binance – największy portfel kryptowalut na świecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź także 👉

Mandaty w Holandii

Mandaty w Holandii

Mandaty w Holandii 2023 W artykule dowiesz się jak wysokie są mandaty w Holandii, jak …

Dodaj komentarz