BKR co to znaczy

BKR co to znaczy?

BKR co to znaczy?

W planach masz zamiar zakup czegoś na raty w banku? Nie wiesz jak się za to zabrać i czy możesz otrzymać zgodę na pożyczkę lub kredyt? Musisz wiedzieć, że w Holandii chcąc wziąć kupić dom, samochód czy wiele innych rzeczy na kredyt, każdy pożyczkodawca sprawdzi Cię w tutejszym biurze informacji kredytowej.

BKR co to znaczy i co robi?

BKR to polski odpowiednik BIK, czyli posiadają wszystkie Twoje informacje finansowe związane z pożyczkami, kredytami oraz ich spłatą. Biuro Rejestracji Kredytów (BKR) śledzi, które kredyty zostały przez Ciebie zaciągnięte. Sprawdzają również, czy spłacasz terminowo i czy płacisz odsetki. Jak działa BKR? Jakie są konsekwencje, jeśli chcesz kupić dom? Jeśli chodzi czy BKR sprawdzą Twoją historię z Polski, to nie robi tego, chyba że widniejesz już w tutejszej bazie, wtedy mogą być dociekliwi i podjąć decyzję o sprawdzeniu w BIK. Cztery pytania dotyczące rejestracji BKR.

 1. Chcesz zaciągnąć nową pożyczkę?
  Wtedy bank lub inny pożyczkodawca chciałby wiedzieć, czy masz inne pożyczki. Chcą również wiedzieć, czy masz lub miałeś problemy z płatnościami. Aby to ustalić, kontaktują się z BKR. BKR śledzi, kto bierze pożyczkę. W ten sposób mogą z góry sprawdzić, czy możesz spłacić nową pożyczkę.
 1. Co wie BKR?
  BKR wymienia następujące pożyczki:
 • kredyt odnawialny;
 • pożyczka osobista
 • zakup na raty;
 • karta kredytowa;
 • debet na koncie czekowym
 • prywatna umowa najmu;
 • telefon komórkowy na kredyt.

  Pożyczki studenckie z DUO i hipoteki nie są rejestrowane. Dopiero zaległość w spłacie kredytu hipotecznego wynosząca co najmniej 120 dni prowadzi do rejestracji.

3. Kiedy pożyczkodawca sprawdza moje dane w BKR?
Pożyczkodawca robi to, jeśli chcesz zaciągnąć nową pożyczkę. Musisz wyrazić na to zgodę. Nawet gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, bank sprawdza kredyty, które masz do spłaty. Maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć na dom, jest zawsze niższa, jeśli masz inne pożyczki.

4. Jak dokładnie to działa z kredytem hipotecznym?
Banki nie tylko oceniają Twoje dochody i wydatki podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Sprawdzają również, czy masz inne kredyty, czy masz telefon komórkowy na raty, czy prowadzisz samochód, za który płacisz w prywatnym leasingu. Coraz więcej pożyczkodawców hipotecznych szuka również kredytów studenckich.

Czego nie rejestruje BKR?

Biuro nie rejestruje informacji związanych z:

 • zaległościach podatkowych dotyczących organów skarbowych
 • długach czynszowych wobec spółdzielni mieszkaniowych (mieszkań socjalnych)
 • jeśli posiadasz długi u dostawców energii
 • zaległościach w opłatach składek na ubezpieczenie zdrowotne

Nie spłacam rat, jak długo widnieje w bazie BKR?

W momencie gdy masz zaległości w trzech kolejnych ratach to zostajesz już dodany do rejestru i będziesz widniał tam przez 5 lat, nawet gdy zaległości zostaną spłacone. Także nie warto docierać aż do takiego progu zaległości, gdyż możemy mieć później problem z uzyskaniem kolejnej pożyczki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź także 👉

Kredyt w Holandii

Kredyt w Holandii Holandia ma silną kulturę pożyczania pieniędzy. Holendrzy pożyczają pieniądze, aby sfinansować edukację, …

Dodaj komentarz