dzien ojca w holandii
dzien ojca w holandii

Dzień Ojca w Holandii

Dzień Ojca w Holandii

W Holandii jak i w każdym kraju na świecie obchodzony jest Dzień Matki oraz Dzień Ojca. Te dni nie są dniami wolnymi od pracy, lecz dzieci traktują te święta bardzo wyjątkowo. To właśnie rodzice są dla nich najważniejsze i dlatego chcą im pokazać swoją wdzięczność za trudy i troski.

Dzień ojca w Holandii przypada na 19 czerwca i jest co ciekawe ważniejszym świętem niż dzień Matki. Wszystko za sprawą historyczną, gdzie ojcowie jako głowy rodziny byli odpowiedzialni za przetrwanie całej rodziny. Ojcowie zazwyczaj ciężko pracowali i przynosili dużo większe dochody niż Matki i to właśnie stało się głównym powodem wyższości tego święta.

Komercyjne święto?

Biznes i chęć zarobienia dużych pieniędzy również przyczynił się w Holandii do sprawienia, że dzień ojca jest komercyjny. To właśnie wtedy są największe promocje związane z przedmiotami, które używają najczęściej mężczyźni. Duże promocje wtedy można trafić w Media Markt, sklepach związanych z narzędziami, a także perfumerie. Pamiętaj, aby się wybrać 19 czerwca na męskie zakupy, czasami idzie upolować narzędzia nawet o połowę taniej. Najlepszym sklepem oferującym ogromne promocje w tym dniu będzie Gereedschapcentrum.nl – zajrzyj tu koniecznie.

Jakie prezenty otrzymują holenderscy ojcowie?

Rozmach jest na prawdę ogromny, a wszystko zależy od wieku dzieci. Im starsze tym prezenty będą bardziej takie, które się przydadzą. Najczęściej to maszynki do golenia, narzędzia, różnego rodzaju gadźety elektroniczne, koszule, krawaty czy nawet bilety na mecze piłkarskie, zawody motoryzacyjne. W szkołach organizowane są przedstawienia, tak jak u Nas w Polsce, tyle że w Polsce najczęściej przedstawienia są na dzień Matki. Co ciekawe w wielu miejscowościach organizowane są nawet różnego rodzaju festyny.

Kiedy wypada dzień Ojca w Holandii 2023?

W Holandii dzień Ojca zawsze wypada w niedzielę i tak w roku 2023 jest to 18 czerwca. W Polsce natomiast data jest zawsze stała, co nie powinno sprawić kłopotu w zapamiętaniu, dlatego pamiętaj że jest to 23 czerwca. Poniżej daty kolejnych dni Ojca w Holandii:

  • 18.06.2023
  • 16.06.2024
  • 15.06.2025
  • 21.06.2026
  • 20.06.2027

Skąd się wziął dzień Ojca na świecie?

Obchody Dnia Ojca rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton, dzięki Sonorze Smart Dodd, córce weterana wojny domowej Williama Smarta. Sonora Dodd Smart odkrywa, że jej ojciec i pięcioro rodzeństwa wychowywali się samotnie po śmierci matki podczas mszy poświęconej jej zmarłej matce. Wezwała administrację miasta do stworzenia nowego święta dla upamiętnienia wszystkich mężczyzn, którzy poświęcili się jej rodzinie, nie tylko jej ojca.

Uroczystość Dnia Ojca w innych krajach

W niektórych krajach Dzień Ojca nie jest obchodzony w trzecią niedzielę czerwca. Na przykład Belgia świętuje to w drugą niedzielę czerwca. Inne kraje widzą to z religijnego punktu widzenia. Dzień Ojca obchodzony jest w Dniu Wniebowstąpienia w Niemczech i Szwajcarii. Tego dnia Jezus poszedł do nieba i wrócił do swojego ojca. Święto św. Józefa jest często uważane za Dzień Ojca. Św. Józef był przybranym ojcem Jezusa. Kraje przyjmujące ten dzień obchodzą Dzień Ojca 19 marca. W Dzień Ojca ojcowie często jedzą śniadanie od swoich dzieci w łóżku. Dodatkowo ojciec otrzymuje prawdziwy męski prezent. Na kilka dni przed Dniem Ojca firmy promują różnorodne produkty. Dzieje się tak często w przypadku prezentów, takich jak przybory do golenia, elektronika i męskie perfumy.

Czy wiesz, że:

W Holandii Dzień Ojca obchodzono po raz pierwszy w 1937 r., kiedy to jeszcze miało miejsce w październiku. Później przeniesiono to na trzecią niedzielę czerwca.

Tradycja w dzień Ojca w Holandii?

Holenderska tradycja Dnia Ojca to śniadanie do łóżka. Dzieci wcześnie rano idą do pracy i podają pyszne śniadanie w łóżku ojca. Tatuś może zasnąć i zachwycać się pysznymi świeżymi jajkami, sokiem pomarańczowym i kanapkami. Oprócz pysznego początku dnia w postaci obfitego śniadania często wręcza się ojcu wiele prezentów. Więc dziękuję, co one oznaczają i co zrobiłeś dla swojej rodziny w ciągu ostatniego roku.


Przedszkola i szkoły często wykorzystują obrazy i rękodzieła, które małe dzieci dają ojcom w ciągu dnia. Z wiekiem kreatywne pomysły na prezenty zamieniają się w prezenty fizyczne. Typowe prezenty na Dzień Ojca to koszule, krawaty, skarpetki, gadżety, przybory toaletowe, perfumy, brzytwy, elektronika, akcesoria sportowe i literatura. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również spersonalizowane upominki. Być może myślisz o butelce z kieszonkowym imieniem lub kubku ze zdjęciem z napisem „Najlepszy tata na świecie”.


Ponadto inni ojcowie, dziadkowie B., wizyty rodzinne i ojcowie zwolnieni od prac domowych. Tego dnia nie musisz nic robić w domu! Dzieci są bardzo szczęśliwe, gdy otrzymują te zadania za darmo, na przykład mycie samochodu, załatwianie sprawunków lub robienie czegoś, aby ulżyć ojcu i umieścić je w centrum uwagi. Ten dzień uważany jest za dzień prawdziwie luksusowy. Na przykład ojciec może decydować, co jeść i co robić w taki dzień. Dzięki ofertom na Dzień Ojca luksusowi ojcowie oferują nieskończone możliwości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź także 👉

holenderskie piwo

Holenderskie piwo

Holenderskie piwo – czyli wszystko na temat piwa w Holandii Holandia, znana z urokliwych krajobrazów, …

Dodaj komentarz