Kupno domu w Holandii wkład własny

Kupno domu w Holandii wkład własny

Kupno domu w Holandii to poważna sprawa, trzeba liczyć się z tym, że będzie to duży wydatek. W perspektywie lat może się on bardzo opłacić. Czy potrzebny jest wkład własny? Jeśli tak to ile? Przede wszystkim trzeba zacząć od znalezienia dobrego maklera, a żeby nie było niejasności – polskojęzycznego. Jest ich tu naprawdę dużo.

Licytacje, jak się kupuje dom w Holandii

Kupno domu w Holandii odbywa się na zasadzie licytacji – właśnie wtedy najbardziej przydałby się wkład własny. Po to by przebić współuczestników i móc cieszyć się swoim wymarzonym domem.

Gdzie szukać domów w Holandii?

Domy wystawiane są głównie na funda.nl. Tam podawane są ich ceny. Sprzedający celowo zaniżają tam ceny sprzedaży po to, aby zyskać większą ilość zainteresowanych. Wiąże się to z tym, że większa liczba osób bierze udział w licytacji. Sprawia to, że cena staje się coraz wyższa. Często ceny przebijane są o 30 tysięcy euro od ceny podanej na funda.nl. Dom kupić jest ciężko, lokale w dobrej lokalizacji sprzedają się w mgnieniu oka. Mieszkanie w Utrechcie wystawione za 250 000 euro sprzedaje się za 310 000 euro, ale to nie reguła.

Wycena domu

Wycena domu to bardzo ważny element całej transakcji. Jeżeli mamy zdolność kredytową 250 000 euro, wtedy szukamy domu tańszego jeśli nie mamy wkładu własnego za np. 210 000 euro. Gdy chcemy wziąć udział w licytacji, wcześniej prosimy o wycenę. Jeśli taksator bankowy wyceni tą nieruchomość na 250 000 euro, wtedy mamy pieniądze, na to żeby przebijać się podczas licytacji oraz zakupu domu bez wkładu własnego.

Dodatkowe koszty

Warto wiedzieć, że istnieją dodatkowe koszty związane z zakupem domu. Jest to wycena nieruchomości, wynagrodzenie dla maklera, koszty przygotowania oferty bankowej, koszty notarialne i tłumacza przysięgłego. Do tego może dojść opłata opodatkowania.


Wkład własny można również, przeznaczyć na wszystkie koszty związane z kupnem domu w Holandii. Średnio wynoszą one 10% wartości nieruchomości.

Można również poprosić bank o przyznanie pieniędzy na cele remontowe. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi może się okazać, że wkład własny będzie zupełnie niepotrzebny bo pieniądze na cele remontowe w zupełności wystarczą na wkład własny. Bank nie wymaga weryfikacji na co wydane zostały pieniądze. W to miejsce zyskujemy wkład własny. Kredyt na cele remontowe jest bardzo nisko oprocentowany bo ok 2% i jest dopisywany do kredytu hipotecznego.

To, czy kupimy dom w Holandii czy nie , wcale nie jest uzależnione od tego czy posiadamy wkład własny czy nie. Gdy nie dysponujemy gotówką, jest na to rozwiązanie. Jeśli uznamy, że pieniądze na cele remontowe przeznaczymy na koszty związane z zakupem to wtedy przy poszukiwaniu domu możemy ustalić sobie priorytety. Przy wyborze najlepiej skupić się na domach nie wymagających remontu w najbliższej przyszłości.

Ile wkładu własnego na dom w Holandii?

W Holandii ogólnie nie ma czegoś takiego jak wkład własny. Kwota, która odłożymy jako wkład własny to nic innego jak przeznaczenie jej na licytację. Bowiem banki udzielają kredytu tylko na kwotą jaką taksator wyceni dany dom lub mieszkanie. Przykładowo dom szeregowy został finalnie wyceniony na 250 000 euro, wtedy trwa licytacja i jeśli masz odłożone 10 000 euro, to możesz zaoferować, że kupisz za 260 000 euro, ale jeśli masz zdolność kredytową na 280 000 euro, to możesz śmiało zalicytować za 280 000 euro. Wtedy całą tą kwotę pokrywa kredyt, wygląda to tak, że bank na dom przeznacza 250 000 euro, natomiast reszta tych 30 000 euro możesz wydać na cele związane z mieszkaniem, przykładowo na remont. Bank nie wnika co zrobisz z tymi pieniędzmi.

Jakie koszty związane z zakupem domu w Holandii?

1. Notariusz €500 – €1200

2. Krajowa gwarancja kredytu hipotecznego 0,7% ceny zakupu.

3. Gwarancja dla banku 0,7 % zakupu

4. Wycena domu 350-800 e

5. Podatek transferowy 2% ceny domu, więcej tutaj.

6. Makler

Podatek od kupna domu w Holandii, czyli co można odliczyć w zeznaniu podatkowym

Koszty mediacji, koszty notarialne, koszty wyceny i koszty wniosku NHG można sobie odliczyć.

Przy zakupie domu należy uzbroić się w cierpliwość, ładnie utrzymane domy w dobrej lokalizacji sprzedają się bardzo szybko, ale przyjdzie moment i na twój wymarzony dom.

Sprawdź inne ciekawe artykuły związane z mieszkaniami w Holandii, klikając tutaj

Sprawdź także 👉

Mieszkanie agencyjne Holandia

Mieszkanie agencyjne Holandia

Mieszkanie agencyjne Holandia Wybierając się do pracy za granicę, a dokładnie do Holandii, wielu z …

Dodaj komentarz