Jak założyć ZZP bez meldunku?

ZZP w Niderlandach oznacza Zelfstandige Zonder Personeel, czyli jest to samozatrudnienie bez personelu. 

Czy niezbędny jest meldunek na miejscu do prowadzenia tego typu działalności? Jak założyć ZZP bez meldunku?

Tak, prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niderlandów wymaga meldunku. Jednak istnieje możliwość, żeby to obejść. Istnieją na rynku Holenderskim firmy proponujące wirtualne biuro. Na ten adres przychodzi cała korespondencja związana z firmą. Trzeba jednak uważać i wybrać zaufaną i bezpieczną. Kolejnym problemem związanym z brakiem meldunku jest założenie konta bankowego w Holandii. Konto jest niezbędne, a założenie go bez meldunku jest tu coraz trudniejsze.

Jednak Holenderskie prawo przewiduje, że można przebywać na terenie tego kraju max do 4 miesięcy. Dlatego warto wziąć pod uwagę wynajem mieszkania lub pokoju z możliwością meldunku w celu uniknięcia problemów.

Co jeśli nie mamy takiej możliwości?

Bez wirtualnego biura lub meldunku belasting może zablokować BTW czyli numer identyfikacyjny podatkowy firmy (BV) lub indywidualnego przedsiębiorcy (EMZ). Dostaje się go rejestrując się w Izbie Handlowej (KvK). Jest wymagany przez urząd skarbowy do wyliczenia podatku VAT.

Co będzie potrzebne do założenia firmy w wypadku kiedy nie mamy meldunku?

Aby założyć ZZP w Holandii bez meldunku, należy zabrać ze sobą:

  • ważny dowód lub paszport;
  • numer identyfikacji podatkowej BSN;
  • oryginał zaświadczenia o meldunku na terenie Unii Europejskiej, nie starszy niż miesiąc. Trzeba pilnować tego terminu, przeoczenie może skutkować koniecznością ponownego spotkania;
  • opłatę rejestracyjną można zrobić tylko i wyłącznie w formie bezgotówkowej więc potrzebna będzie karta;
  • umowę podpisaną z biurem wirtualnym (np. FBS24), wystawioną na adres siedziby własnej działalności w Niderlandach.

Aby założyć ZZp bez meldunku na terenie Holandii trzeba znaleźć wirtualne biuro, które „użyczy” ci swój adres. Jednak należy być bardzo ostrożnym i sprawdzić uprawnienia takiej firmy, aby uniknąć problemów. Istnieje bowiem na rynku wiele firm które robią to odpłatnie, a jednak bezprawnie.

Krótko o ZZP

Mając firmę ZZP w Holandii jesteś jednoosobową działalnością gospodarczą i nie możesz zatrudniać innych osób. Plus jest taki, że pracujesz dla różnych klientów. Zmieniasz miejsce pracy w zależności od swoich preferencji i oczekiwań. Twój czas pracy również zależy od ciebie. Ponosisz odpowiedzialność za swoją firmę, również majątkiem prywatnym.

Samozatrudnienie wiąże się z ryzykiem, ale ma też zalety.

Ty decydujesz o wszystkim.

Możesz zorganizować swój czas pracy wedle swoich potrzeb, określić stawkę godzinową. Ty jesteś szefem!

Przy dużym nakładzie pracy, w dzisiejszych czasach osoba prowadząca działalność na własny rachunek może określić nie tylko kiedy pracuje, ale także gdzie pracuje. 

Jako przedsiębiorca naprawdę możesz robić to, co lubisz. Ty decydujesz, jakie prace podejmujesz i w czym chcesz się specjalizować. Oferujesz usługi lub produkty, które chciałbyś zaoferować i nie nic musisz.

Mając kilku klientów twoja praca nigdy nie staje się nudna, a sieć znajomych staje się coraz większa.

Podatki

Możesz skorzystać z ulg podatkowych. Możesz też odzyskać zapłacony podatek VAT za pomocą deklaracji VAT, którą składasz co kwartał. Ponadto masz prawo do wszelkiego rodzaju odliczeń, takich jak odliczenie na własny rachunek. Dobrze jest skorzystać z pomocy księgowej, po to aby skorzystać ze wszystkich możliwych ulg. 

Wady ZZP

Własna odpowiedzialność

Musisz sam interesować się swoją emeryturą, ubezpieczyć się i odkładać pieniądze na starość.

Różne dochody

Pracownik co miesiąc może liczyć na stałą miesięczną pensję. Osoby samozatrudnione muszą dbać o siebie we własnej firmie. To, czy zastosujesz wysoką stawkę godzinową, czy niską stawkę godzinową, zależy wyłącznie od Ciebie, ale nawet wtedy możesz mieć mniejszy dochód w jednym miesiącu niż w drugim. Zależy to w dużym stopniu od ilości miejsc pracy, które przyniesiesz. Więc nie jesteś pewien stałego dochodu z jednoosobową działalnością gospodarczą.

Administracja dla ZZP’erów

Przedsiębiorczość to nie tylko robienie tego, co lubisz. Masz też kilka rzeczy, które po prostu musisz zrobić. Weź administrację. Musisz sam prowadzić administrację, składać oferty, wysyłać faktury, prowadzić księgowość, załatwić podatki i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym na podatek dochodowy, obrotowy itp. Oczywiście możesz zatrudnić do tego księgowego lub wybrać program księgowy, ale pamiętaj, że wiąże się to z kosztami. Dodatkowo co roku wchodzą różne zmiany dla samozatrudnionych, należy je śledzić.

Wydatki służbowe

Jeśli zdecydujesz się na przedsiębiorczość, musisz wziąć pod uwagę również szereg kosztów firmowych. Rozważ na przykład wynajęcie lokalu lub zakup pojazdu firmowego. Podróże i imprezy służbowe.

Sprawdź także 👉

Porównywarka telefonów na abonament

Dodaj komentarz