Coffee shopy Holandia

Coffee shopy Holandia

Holandia to obecnie raj dla palaczy marihuany, ale dla niektórych niestety tym rajem przestanie już być. Władze Amsterdamu bowiem pracują nad tym, aby zakazać turystom kupowania marihuany i haszyszu w popularnych coffee shopach. To już końcowy etap prac nad rozporządzeniem, które na pewno wielu osobom się nie spodoba. Miejscowi będą mogli nadal dokonać zakupu swoich ulubionych produktów, ale turyści będą zmuszeni do kombinowania. Także Coffee shopy Holandia mogą być niebawem historią, ale poczekajmy jak się wszystko zakończy.

Historia The Bulldog

The Bulldog to sieć kawiarni z siedzibą w Amsterdamie w Holandii. Pierwszy Bulldog, otwarty w 1975 roku, był pierwszą kawiarnią w mieście. Marka oferuje własną gamę produktów opartych na konopiach indyjskich i rozwija się na arenie międzynarodowej od 2001 roku. Ma kilka marek w Amsterdamie, a także zarządza hotelami, w Amsterdamie, a także w Kanadzie. Firma sprzedaje również wiele akcesoriów do palenia i innych gadżetów. W 1970 Henk de Vries otwiera małą firmę sprzedającą marihuanę w małych pudełkach zapałek na Festiwalu Kralingende w Kralingen-Crooswijk w Holandii.

Jego biznes, choć kwitnie, to mu nie wystarcza, chce więcej. Henk zmienia sex shop swojego ojca w zupełnie inny biznes. Postanawia otworzyć pierwszą kawiarnię w Holandii. Jako pierwszy wymyślił koncepcję pod nazwą „The Bulldog”, która pochodzi od rasy jego psa Joris, buldoga angielskiego. Coffee Shop nr 90 to początek imperium. Henk lubi nazywać to miejsce: salonem w Amsterdamie, w którym ludzie czują się jak w domu i gdzie mogą swobodnie palić jointa i być takimi, jakimi są!

Ten rodzaj wolności oczywiście nie wszystkim się podoba. Buldog codziennie walczy z policją i jest inwigilowany przez komisariat Warmoessrast. Ale Henk potrzebuje czegoś więcej, żeby się poddać. Wręcz przeciwnie, po każdym nalocie przedstawia nowe oferty, ku rozpaczy policji, która zdaje sobie sprawę, ile czasu jest stracone. Wtedy kształtuje się polityka tolerancji.

W 1985 roku The Bulldog rozwija się i otwiera „Pałac” w Leidseplein: dużą kawiarnię/kawiarnię na dawnym posterunku policji, jako hołd dla policyjnych interwencji z lat 70-tych.

Obejrzyj krótki filmik z udziałem samego założyciela 😉 link tutaj

Gdzie najlepsze Coffee Shopy Holandia?

Każdy ma swój ulubiony i tak już zostanie, my możemy jedynie podrzucić linki do ciekawych artykułów, które opisują najlepsze „kofiki”, link pierwszy oraz link drugi.

Lista wszystkich „Kofików” w Holandii

Potrzebujesz listy, bo nie możesz poradzić sobie ze znalezieniem coffee shopu? Więc przychodzimy z pomocą i jest właśnie specjalna stronka, która Tobie w tym pomoże. Wystarczy wejść tutaj i już wyświetli Ci się pełna lista „kofików” posortowana według miast.

Warunki działania Coffe Shopów

Coffeeshop musi spełnić kilka warunków, aby mógł zostać zaakceptowany przez rząd holenderski. Coffeeshopy są nadal „nielegalne”, ale od 1992 r. w holenderskim prawie znajdują się zapisy, powodujące że ich działalność można zaakceptować, oto jakie warunki muszą spełnić:

– coffeeshop nie może się reklamować, ani w internecie, ani na ulicach, po prostu nigdzie.

– nie może sprzedawać twardych narkotyków, tylko i wyłącznie miękkie (marihuana, haszysz, niektóre z grzybków halucynogennych – można je kupić także w smart shopach)

– klienci coffeeshopu nie mogą być obciążeniem dla ludzi mieszkających w okolicach coffeeshopu

– do coffeeshopu mają wstęp jedynie osoby, które ukończyły 18 rok życia (w dużej większości wejście tylko za okazaniem dowodu osobistego)

– jedna osoba może w ciągu jednego dnia kupić w jednym coffeeshopie maksymalnie pięć gramów miękkiego narkotyku.

Jakie kary za przekroczenie ilości narkotyku?

W Holandii posiadanie więcej niż 30 gram narkotyku grozić może pozbawienie wolności do 2 lat oraz 11 000 euro grzywny. Radzimy lepiej uważać, aby nikt uprzejmie nie doniósł na Ciebie, bo może się to bardzo źle skończyć.

Czym jest Coffee shop i jak wygląda?

Kawiarnia wygląda dokładnie jak polski bar. Jest barek z kanapą, stołem, telewizorem i pokojówką barową. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast alkoholu kupujesz różne formy ziół. „Kofik” zwykle zawiera „menu” (takie jak restauracja), które zawiera listę wszystkich dostępnych produktów. Ponadto można znaleźć informacje o jego właściwościach i metodach hodowli. Najtańsze zioła można kupić za około 8 euro, ale są to produkty, które rosną pod lampą i są nawożone specjalnymi środkami, aby przyspieszyć ich wzrost. Silniejsze zioła naturalne są odpowiednio droższe, a ich cena wzrasta do 15 euro za gram. Ceny oczywiście zależą od regionu i biznesu. Oprócz czystej trawy można też kupić gotowe przeguby obrotowe (trzy sztuki kosztują ok. 8 euro) lub herbatniki z ziołami. Jednak kawiarnie nie są dla wszystkich.

Czy lokalizacja ma wpływ na Coffeshopy?

Tak w Holandii jest to surowo egzekwowane i najważniejszym czynnikiem na to wpływającym jest odległość od szkoły. Coffeshop nie może być zlokalizowany 250 metrów od szkoły, odległość jest bardzo śmieszna, ale tak sobie ustalił to rząd holenderski.

Przeczytaj także pozostałe artykuły na naszej stronie:

Artykuł „Coffee shopy Holandia”


Sprawdź także 👉

holenderskie piwo

Holenderskie piwo

Holenderskie piwo – czyli wszystko na temat piwa w Holandii Holandia, znana z urokliwych krajobrazów, …

Dodaj komentarz