Urlop macierzyński w Holandii 2024 🤱 – Jak się ubiegać?
Urlop macierzyński w Holandii przysługuje każdej pracującej (lub otrzymującej zasiłek dla bezrobotnych) kobiecie. Jest on jednak zdecydowanie krótszy niż w Polsce i żeby go otrzymać, trzeba dopełnić kilku formalności. W Holandii każdej ciężarnej kobiecie przysługuje minimalnie 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, który rozpoczyna się 4 lub 6 tygodnie przed wyznaczona datą porodu, oraz trwa 10 lub12 tygodnie po porodzie. Zazwyczaj kobiety idą wcześniej na zwolnienie lekarskie, wszystko zależy od wykonywanego zawodu. Nie mogą narażać swojego zdrowia, a co najważniejsze swojego dziecka na jakiekolwiek problemy podczas ciąży. Wysokość zasiłku stanowi 100% miesięcznego wynagrodzenia podczas trwania 16 tygodniu urlopu macierzyńskiego.
Urlop macierzyński: Przepisy i Prawa
Urlop macierzyński to czas, kiedy matka ma czas na pielęgnowanie nowonarodzonego dziecka i dostosowanie się do nowej roli rodzicielskiej. W Holandii, urlop macierzyński jest dobrze uregulowany prawnie i przysługuje każdej matce, która urodziła dziecko lub zaadoptowała dziecko poniżej 16. roku życia.
Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim matkom, które:
- Mają ubezpieczenie społeczne w Holandii
- Pracowały co najmniej 26 tygodni w ciągu ostatnich 36 miesięcy przed narodzeniem dziecka lub przyjęciem dziecka do adopcji
- Są pracownicami w firmie lub przedsiębiorstwie
Czas trwania urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński trwa 16 tygodni. Matka może wybrać, kiedy chce rozpocząć urlop – przed lub po narodzeniu dziecka. W przypadku narodzin bliźniaków lub trojaczków, matka otrzyma dodatkowe 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego.
Wypłata podczas urlopu macierzyńskiego
Podczas urlopu macierzyńskiego matka otrzymuje wypłatę w wysokości 100% swojego wynagrodzenia, a także 8% wakacyjnego dodatku. Wypłata jest finansowana przez pracodawcę lub przez fundusz ubezpieczeniowy.
Ile wynosi urlop macierzyński?
Urlop macierzyński trwa maksymalnie 16 tygodni i przysługuje matce, która jest zatrudniona w Holandii i opiekuje się dzieckiem po urodzeniu. Podczas urlopu macierzyńskiego matka otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 100% swojego wynagrodzenia z zatrudnienia.
Ile trwa urlop wychowawczy w Holandii?
W Holandii urlop wychowawczy trwa maksymalnie 26 tygodni i przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy opiekują się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia. Podczas urlopu wychowawczego nie przysługuje wynagrodzenie, jednak osoby korzystające z tego urlopu mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny.
Urlop ojcowski
Ojcowie w Holandii także mają prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Urlop ojcowski trwa 5 dni roboczych, a ojciec może wykorzystać go w ciągu pierwszych czterech tygodni po narodzinach dziecka. Podczas urlopu ojcowskiego ojciec otrzymuje wypłatę w wysokości 100% swojego wynagrodzenia.
Zwolnienie lekarskie
Jeśli matka cierpi na poważne problemy zdrowotne przed narodzinami dziecka lub w trakcie urlopu macierzyńskiego, może złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie. W takim przypadku urlop macierzyński zostanie przedłużony o czas trwania zwolnienia lekarskiego.
Warunki pracy po urlopie macierzyńskim
Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, matki mają prawo do godzin pracy i wynagrodzenia na takich samych warunkach, jak przed urlopem. Pracodawca nie może zmniejszyć pensji ani ograniczyć godzin pracy z powodu skorzystania z urlopu macierzyńskiego.
Praca na czas częściowy
Matki, które powracają do pracy po urlopie macierzyńskim, mogą pracować na czas częściowy, jeśli chcą poświęcić więcej czasu na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca musi zgodzić się na pracę na czas częściowy, jeśli jest to możliwe. Matka ma prawo do elastycznych godzin pracy, które umożliwią jej połączenie pracy z opieką nad dzieckiem.
Urlop macierzyński a emigracja
Jeśli matka planuje wyjechać z Holandii podczas urlopu macierzyńskiego, musi zgłosić to swojemu pracodawcy. W przypadku wyjazdu poza Europę, matka może stracić prawo do wypłaty podczas urlopu macierzyńskiego.
Urlop macierzyński a ubezpieczenie społeczne
Matki, które nie mają ubezpieczenia społecznego w Holandii, nie otrzymują wypłaty podczas urlopu macierzyńskiego. Jednakże, w przypadku matki, która ma ubezpieczenie w innym kraju Unii Europejskiej, może ubiegać się o zasiłek macierzyński w Holandii.
Ubezpieczenie na wypadek choroby dziecka
W Holandii matki mają prawo do czasowego zwolnienia z pracy, jeśli dziecko jest chore. Matka może otrzymać wynagrodzenie chorobowe przez kilka dni, aby zająć się dzieckiem.
Podsumowanie
Urlop macierzyński w Holandii 2024 jest dobrze uregulowany prawnie i przysługuje każdej matce, która urodziła dziecko lub zaadoptowała dziecko poniżej 16. roku życia. Matki mają prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego z wypłatą 100% swojego wynagrodzenia oraz 8% wakacyjnego dodatku. Ojcowie także mają prawo do urlopu ojcowskiego, który trwa 5 dni roboczych. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, matki mają prawo do pracy na takich samych warunkach, jak przed urlopem.
FAQ
- Jakie dokumenty są wymagane do ubiegania się o urlop macierzyński w Holandii?
- Czy matki, które pracują na zlecenie, także mają prawo do urlopu macierzyńskiego?
- Czy urlop macierzyński można przedłużyć w przypadku urodzenia dziecka z niepełnosprawnego?
- Czy ojcowie mają prawo do urlopu ojcowskiego, jeśli nie są zatrudnieni w Holandii?
- Czy kobiety pracujące w Holandii, ale mieszkające w innym kraju UE, mogą ubiegać się o urlop macierzyński?
1. Jakie dokumenty są wymagane do ubiegania się o urlop macierzyński?
Aby ubiegać się o urlop macierzyński w Holandii, matka musi złożyć odpowiednie dokumenty w swoim miejscu pracy. Wymagane dokumenty różnią się w zależności od pracodawcy, ale zwykle matka musi złożyć oświadczenie o urodzeniu dziecka lub akt adopcyjny oraz wniosek o urlop macierzyński.
2. Czy matki, które pracują na zlecenie, także mają prawo do urlopu macierzyńskiego?
Tak, matki, które pracują na zlecenie lub na umowę o dzieło, również mają prawo do urlopu macierzyńskiego w Holandii. Przysługuje im on na takich samych zasadach jak matkom zatrudnionym na stałe.
3. Czy urlop macierzyński można przedłużyć w przypadku urodzenia dziecka z niepełnosprawnością?
Tak, w przypadku urodzenia dziecka z niepełnosprawnością, urlop macierzyński może zostać przedłużony. W tym przypadku matka może skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w takiej sytuacji.
4. Czy ojcowie mają prawo do urlopu ojcowskiego, jeśli nie są zatrudnieni w Holandii?
Tak, ojcowie, którzy są ubezpieczeni w Holandii lub w innym kraju UE, także mają prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski trwa 5 dni roboczych i przysługuje ojcu w ciągu pierwszych 4 tygodni od narodzin dziecka.
5. Czy kobiety pracujące w Holandii, ale mieszkające w innym kraju UE, mogą ubiegać się o urlop macierzyński?
Tak, kobiety pracujące w Holandii, ale mieszkające w innym kraju UE, także mają prawo do urlopu macierzyńskiego w Holandii. W takim przypadku matka musi przedstawić dokumenty potwierdzające, że jest ubezpieczona w innym kraju UE, aby otrzymać wypłatę podczas urlopu macierzyńskiego.
Jak wygląda sprawa z zasiłkami z chorobą?
W przypadku kobiet, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych lub kobiet bez prawa do zasiłku, instytucją wypłacającą zasiłek macierzyński jest Agencja Opieki Społecznej (Uitvoeringinstiuut Werknemers Verzekeringen-UWV).
Więc jeśli jesteś kobietą bezrobotną bez jakiegokolwiek prawa do zasiłku, powinnaś zgłosić koniecznie do UWV. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie sama sobie poradzić z tego typu sprawami, najłatwiej będzie zgłosić się do księgowych w Holandii. Takich biur z językiem polskim jest mnóstwo i bez problemu załatwią wszystko od A do Z.
Jeśli kobieta zachorowała w czasie ciąży, ma ona prawo do zasiłku chorobowego (ziektewet-uitkering) od pierwszego dnia choroby. Zasiłek zostaje wypłacany do momentu wyleczenia. Jeśli kobieta cierpi na chorobę, która została wywołana ciążą czy porodem, podlega szczególnym regulacjom, dotyczącym zasiłku chorobowego. Jeśli natomiast choroba nie została wywołana ciążą czy porodem, obowiązują te same reguły, które dotyczą osób otrzymujących zasiłek chorobowy.
JAK OTRZYMAĆ URLOP MACIERZYŃSKI?
Należy przedstawić pracodawcy pisemne zaświadczenie o ciąży podpisane przez położną. Musisz także powiadomić pracodawcę, kiedy planujesz rozpocząć urlop macierzyński (minimum 3 tygodnie wcześniej). Należy wówczas pokazać zaświadczenie o spodziewanej dacie porodu (zwangerschapsverklaring). Zaświadczenie takie otrzymasz od położnej lub lekarza podczas badań kontrolnych.
Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci urlopu macierzyńskiego!!!
Ciąża nie może być powodem zwolnienia z pracy! Pracodawca nie może zwolnić kobiety w trakcie ciąży, urlopu macierzyńskiego ani przez pierwsze 6 tygodni po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK MACIERZYŃSKI W HOLANDII?
Zasiłek a urlop to dwie różne kwestie, w przypadku zasiłku całą procedurą powinien zająć się pracodawca. Pracodawca informuje Instytut Świadczeń Pracowniczych (UWV) o planowanej dacie rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego i składa w Twoim imieniu wniosek o przyznanie zasiłku macierzyńskiego (WAZO uitkering). Osoby, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych lub prowadzą własną firmę muszą złożyć taki wniosek osobiście. Zasiłek macierzyński przyznawany jest na okres 16 tygodni. Zasiłek może zostać wypłacony już na 4 tygodnie przed planowanym porodem. Świadczenie wypłaca UWV w wysokości 100% dotychczasowego wynagrodzenia matki.
Jeżeli kobieta zachoruje w trakcie urlopu macierzyńskiego, ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia (jeżeli UWV uzna, że choroba ma związek z ciążą lub porodem). W przypadku, gdy choroba nie będzie miała związku z porodem, zasiłek będzie wynosił 70% wynagrodzenia.
Ważną informacją jest również fakt, że o zasiłek macierzyński mogą ubiegać się również osoby niezameldowane, lecz pracujące w Holandii.
Ile trwa urlop tacieżyński?
W Holandii ojcowie dziecka mogą skorzystać z dodatkowego urlopu porodowego do maksymalnie 5 tygodni.
Przeczytaj także o zasiłku dla bezrobotnych tutaj