dzień matki w holandii
dzień matki w holandii

Dzień Matki w Holandii

Dzień Matki w Holandii

Czy wiesz o tym, że w Holandii jest to święto ruchome? W Polsce jest to zawsze stała data i wypada 26 maja, spowodowane jest to spadkiem po III rzeszy. Ale skąd się właściwie wzięło i kiedy powstało te święto? Tak więc dzień Matki zrodził się w XIX wieku i stoją za nim amerykańskie feministki i trwa od 1914 roku. Natomiast do Europy przybył po 1922 roku i zawsze wypada w drugą niedzielę maja.

Kiedy wypada dzień Matki w Holandii?

Łatwo to obliczyć skoro wypada w drugą niedzielę maja, tak więc w 2022 roku będzie to 8 maja. Za rozkwit tego święta przyczyniły się nazistowskie Niemcy, rozpowszechniając te święto od 1934 roku na pełną skalę. Oczywiście można przypisać powstanie tego dnia starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy czcili matki boginie, czyli symbole płodności i urodzaju. Natomiast gdy w późniejszym czasie cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zakazano czcić innych Bogów i pamięć o święcie ucichła.

Jak to wygląda w Holandii? Będziesz w szoku!

Jak każda kobieta, matka jest bardzo ważną osobą w każdej rodzinie i święto te np. w Polsce jest bardzo pielęgnowane, dzieci obdarowują swoje mamy laurkami, kwiatami i różnymi prezentami. W zasadzie jest to tak samo ważne święto dla mężczyzn jak dzień Kobiet. To właśni kobietom chcemy sprawiać jak najwięcej przyjemności i chcemy o nie dbać, ale czy w Holandii też tak jest? No cóż w Holandii się utwierdziło, że to właśnie dzień Ojca jest tym najważniejszym. A dlaczego? Dlatego, że ojciec w tutejszych kręgach jest głową rodziny, on ma zadbać i zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie w holenderskich rodzinach, on ma wykarmić cały dom.

W Holandii zwyczajem jest wręczanie kwiatów swoim mamom, dzieci także robią różne ciasteczka, robią także własnoręczne laurki, a także co do głowy wpadnie. Organizowane są także różne pikniki i grille, a także odwiedzanie babć, które też są przecież mamami. Tutaj także jest bardzo popularne przez holendrów prowadzenie działalności charytatywnych, poprzez które zbierają pieniądze dla matek z krajów z trzeciego świata. W Polsce niestety nie ma takiej tradycji, a byłaby miłym elementem społeczności.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź także 👉

Dzielnica czerwonych latarni Amsterdam

Dzielnica czerwonych latarni Amsterdam

Dzielnica czerwonych latarni Amsterdam Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie, znana także jako De Wallen, jest …

Dodaj komentarz