Muszla świętego Jakuba

Muszla świętego Jakuba

Muszla świętego Jakuba jest symbolem wszystkich pielgrzymów, którzy podążają Camino de Santiago. Ma kształt wydłużonego wachlarza. Pielgrzymi wkładają go do plecaka, torby na rower lub liny na szyi. Muszla Santiago jest oznaczona kamieniem i żółtą tabliczką identyfikacyjną, a niebieskie tło przedstawia szlak pielgrzymkowy.

Znaczenie muszli

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad znaczeniem muszli świętego Jakuba podczas pielgrzymki? Kiedy mówimy o Camino de Santiago, myślimy o kilku elementach, które symbolizują tę drogę. Wśród nich znaleźliśmy laski pielgrzymów, krzyże San Diego, dynie i oczywiście muszle świętego Jakuba. Dziś tego rodzaju muszlę możemy zobaczyć prawie wszędzie, właściwie wiemy też, że jest to muszla pielgrzyma. Wiele osób opuszczając dom przywiązuje muszelkę św. Jakuba do szyi lub do plecaka, podczas gdy inni kupują ją pod koniec podróży w San Diego, aby zabrać ją do domu jako pamiątkę z pielgrzymki. Dzisiaj zbadamy kilka legend i mitów, aby znaleźć wyjaśnienie wyboru tego symbolu związanego z drogą do San Diego.

Historia muszli świętego Jakuba

Niektórzy ludzie znaleźli odpowiedź w francuskim lub niemieckim tłumaczeniu słowa „przegrzebek”, a mianowicie coquille SaintJacques (skorupa Jakuba) i Jakobsmuschel (małż Jakuba). Jego własna nazwa naukowa (Pecten jacobaeus) nawiązuje do Camino de Santiago. W języku włoskim muszle przegrzebków nazywane są również grzebieniami św. Jakuba.

Legendy i opowieści o tych muszlach rozpoczęły się w epoce przedchrześcijańskiej. W rzeczywistości już w czasach rzymskich poganie przebyli trasę zwaną Ścieżką Janusa, która kończyła się w Finisterre. Właśnie tam, na końcu świata, pielgrzymi będą zbierali muszlę z morza, aby pokazać, że zakończyli swoją podróż.

Punktem wyjścia tej ścieżki jest Świątynia Wenus, bogini miłości w Rzymie. Legendarna bogini, która wyszła z morza z muszlą przegrzebków, stała się po drodze symbolem płodności i odrodzenia osobistego. Ten obraz Wenus może brzmieć znajomo dzięki słynnemu obrazowi Botticellego „Narodziny Wenus” w Muzeum Uffizi we Włoszech.

Legenda o muszli świętego Jakuba

Jedna z legend głosi, że na weselu pan młody wjechał do morza, aby okazać miłość swojej żonie. Jednak będąc zanurzonym przez potężną falę, wszyscy myśleli, że nie przetrwa. Zamiast tego udało mu się pojawić ze swoim koniem, pokrytym muszlami, aby go chronić. Kilka dni później ciało Apostoła Santiago dotrze drogą morską do wybrzeża Galicji. Jako symbol wiary i wdzięczności za ten cud, mężczyzna wziął muszlę na pielgrzymkę do San Diego.

Zastosowanie muszli w przeszłości
Muszle były używane jako ozdoby kościelne, amulety, a nawet symbole zmartwychwstania w czasach rzymskich (znalezione we wczesnochrześcijańskich sarkofagach). Ponadto nawet dzisiaj w niektórych kościołach ten symbol nadal można znaleźć na chrzcielnicy z wodą święconą.
 Nie należy zapominać, że w średniowieczu dostarczanie muszli w drodze do domu uważano za prawdziwy dowód zakończenia pielgrzymki. W rzeczywistości udowodnił władzom, że jest zwolniony z podatku lub podlega sankcjom.
 Ponadto dla niektórych osób muszle są bardzo przydatnym narzędziem do pozyskiwania żywności i wody. W niektórych miejscach po drodze, takich jak kościoły lub inne miejsca spoczynku, muszle są również używane jako metoda pomiaru dystrybucji żywności dla pielgrzymów

Artykuł „muszla świętego Jakuba”

Sprawdź także 👉

holenderskie piwo

Holenderskie piwo

Holenderskie piwo – czyli wszystko na temat piwa w Holandii Holandia, znana z urokliwych krajobrazów, …

Dodaj komentarz