Koszty życia w Holandii

Koszty życia w Holandii

Ile kosztuje życie w Holandii? Nasi rodacy planujący wyjazd do tego kraju często zadają sobie to pytanie. To dobry nawyk przed wyjazdem. Warto sprawdzić obecną sytuację, aby nie żałować wyjazdu. Dzięki odpowiednim badaniom możesz również przygotować odpowiednią kwotę i oszacować, jak długo przygotowany kapitał starczy. Od czego więc zacząć kalkulacje? Przeczytaj poniższy artykuł.

Koszt wynajmu pokoju, mieszkania lub kawalerki w Holandii.

Jednym z największych wydatków na życie w Holandii jest koszt wynajmu pokoju lub mieszkania. Ceny w dużym stopniu uzależnione są od miasta jak i standardów obiektu. Czynsze za pokoje to średnio 200-400 € miesięcznie i apartamenty typu studio 600-1300 €. Umowa najmu musi zawierać informacje o kosztach wliczonych (wliczonych) lub wyłączonych (nie wliczonych) w cenę najmu (np. koszty wody, gazu, opłaty za internet). Ważne jest także, czy najemca oferuje możliwość zameldowania. Jeśli zameldowanie jest niemożliwe, to może być spowodowane albo wynajmem przez właściciela na czarno lub po prostu jest oszustem i naciągaczem. Niektórzy właściciele swoich domów czy mieszkań nie dają możliwości zameldowania z racji na ukrywanie przed bankiem tej informacji. Jeśli bank by się dowiedział, to mógłby nałożyć na właściciela ogromną karę lub odebrał mu hipotekę, co oznaczałoby utratę domu.

W Holandii jest także możliwość mieszkania w mieszkaniu służbowym danej agencji. W zasadzie każda z agencji umożliwia zakwaterowanie, wiadomo że nie są to jakieś mega atrakcyjne warunki, ale na początek jest to dobre wyjście. Zazwyczaj agencje pobierają miesięcznie za zakwaterowanie około 100 euro i mieszkasz z innym współlokatorem w jednym pokoju. Dlatego najlepszą opcją jest wynajem, raz że taniej, a dwa że masz dużo więcej prywatności.

Koszty rachunków domowych w Holandii.

Koszty mediów w Holandii Koszty gazu i elektryczności w Holandii w Holandii są dość wysokie i mogą zwiększyć koszty życia w Holandii. Średni podstawowy koszt mediów za mieszkanie o powierzchni 85 metrów kwadratowych wynosi około 160 euro. Mieszkańcy i właściciele domów płacą również opłatę kanalizacyjną (rioolheffing) ustaloną przez gminę (140 euro w Amsterdamie). Ponadto istnieją opłaty, które pokrywają koszty wywozu śmieci (afvalstoffenheffing). W przypadku mieszkania jednoosobowego w Amsterdamie podatek miejski wynosi 326 EUR rocznie; w przypadku domu wieloosobowego kwota wzrasta do 435 euro. Telekomunikacja w Holandii W Holandii nie ma opłat za abonament telewizyjny, ale jest też kilka kanałów. Większość holenderskich firm internetowych oferuje pakiety szerokopasmowe, które obejmują Internet, telefon i telewizję w cenie od 25 do 50 euro miesięcznie.

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Mechanizm opieki zdrowotnej w Holandii jest stosunkowo wysoki, zadowalający i finansowany z obowiązkowego systemu ubezpieczenia. Zarówno prawowici obywatele UE, jak i spoza UE są zobowiązani w drodze przepisów do wykupienia holenderskiego ubezpieczenia medycznego. Obejmuje Zorgverzekeringswet, podstawowe ubezpieczenie, które obejmuje procedury leczenia szpitalnego, oraz Wet Langdurige Zorg, które obejmuje długoterminową opiekę pielęgniarską.
Wartość podstawowego pakietu ubezpieczenia medycznego zaczyna się od około 120 euro na miesiąc. Jeśli jesteś obywatelem UE i planujesz krótkoterminowe zamieszkanie w Holandii, możesz uzyskać opiekę dzięki swojej Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Ceny i koszty życia w Holandii.

Restauracje w Holandii
Jedzenie w Holandii jest niedrogie, jeśli trzymasz się skromniejszych restauracji. Kosmopolityczny wybór restauracji w większości miast zapewnia dużą konkurencję, ale jedzenie na mieście może być drogie w Amsterdamie i Hadze.

Standardowy wieczorny posiłek może kosztować od 10 do 15 euro na osobę w taniej restauracji i 40–90 euro na osobę w przeciętnej restauracji. Napiwki nie są uwzględniane w rachunku i zazwyczaj wynoszą do 10%, a 15% lub więcej uważa się za hojne.

Piwo, wino i napoje spirytusowe w Holandii
Piwa są zazwyczaj sprzedawane w pół litra lub 33 cl i kosztują 3-5 euro, a wino domowe kosztuje około 5 euro. Jeśli masz kilka piw lub kieliszek wina do posiłku, możesz spodziewać się dodania 10 €.

Koktajle w barze będą Cię kosztować znacznie więcej. Gall & Gall, znana sieć holenderskich sklepów alkoholowych, sugeruje, że koktajl kosztuje 15 euro. Tymczasem strzały mogą osiągnąć około 4 euro.

Kawa w Holandii
To, co wydajesz na kawę, zależy od miejsca. Cappuccino w Amsterdamie kosztuje średnio około 3,50 euro. Tymczasem w Groningen lub Maastricht możesz spodziewać się wydania około 3 €. Kanapki i przekąski piekarnicze do kawy zwykle kosztują około 5 euro.

Średnio na codzienne zakupy spożywcze w Holandii można przeznaczyć od 50 do 100 euro tygodniowo, co miesięcznie wyjdzie 400 euro. Jeżeli mieszkasz na służbowym mieszkaniu i już po odliczeniu tych kosztów miesięcznie otrzymujesz 1200 netto, to śmiało możesz odłożyć 800 euro miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy przyjeżdżasz odkładać i minimalizować wydatki, czy również nie tracić czasu i kreatywnie spędzać swój czas. Przy większych zarobkach wiadomo, że odłożysz znacznie więcej. Ludzie są w stanie odkładać i 2000 euro miesięcznie, jeśli ich zarobki na to pozwalają, ale uwierzcie jest to możliwe. Przeczytaj także o zarobkach w Holandii tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 • Ciekawe miejsca w Holandii – jedyna taka mapa w sieci
 • Ciekawostki związane z Holandią
 • Wszystko na temat podatków i świadczeń w Holandii
 • Sprawdź także 👉

  Polskie filmy w Holandii

  Polskie filmy w Holandii

  Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

  Dodaj komentarz